Krakowskie cloud kitchens – pandemiczne dowozy stały się modne

KF 16 marca 2021

Minął już rok od ogłoszenia pierwszego lockdownu gastronomii. Od 13 marca 2020 r. w gastronomii zmieniło się WSZYSTKO. Nawet w czasie, gdy restauracje mogły przyjmować gości (od 18 maja do 23 października 2020), musiały to robić z zachowaniem reżimu sanitarnego i licznych ograniczeń, dotyczących m.in. liczby gości.

Pandemia zmusiła restauratorów do kreatywności. Stąd popularność formuły cloud kitchens (inaczej: ghost kitchens, dark kitchens). Wirtualne restauracje bez stolików, które robią jedzenie tylko na wynos i dowóz – taki pomysł na ratowanie biznesu to sensowne działanie w czasach pandemii.

Przyglądnijmy się kilku z nich!

PORCO DIO – pandemiczne dziecko restauracji Karakter to obrazoburcza pizza na dowóz. W menu m.in. pizza Cacio e pepe, Lardo, Cipolla, Bella Creatura czy Mucca. Jest kalorycznie. Ranty pizzy smarowane są masłem.

KLUSKA – koncept właścicieli Bao Dao składa hołd kuchni polskiej, gotując kluski śląskie, żurki, barszcze i lepiąc pierogi. W Klusce znajdziecie zarówno klasyczne propozycje (kluski śląskie z duszoną wołowiną, ogórkiem kiszonym, czerwoną

KARMANA FOOD – wegańskie i wegetariańskie jedzenie na dowóz to kolejny pomysł twórców OSOM!, wcześniej działających jako biurowe BiBi Bistro. Karmana proponuje świeże sajgonki z tofu, miski mocy, wegańskie gulasze i zupy-kremy.

OLIF Grek do domu – greckie jedzenie na dowóz szybko zyskało grono sympatyków. Olif serwuje greckie pity (mięsne i wegetariańskie), nietypowe tzatziki z selerem naciowym, smażoną fetę w cieście filo i korzenną musakę.

CO NA OBIAD – bo na północy Krakowa nie ma co jeść! Z tego założenia wyszli założyciele Co na obiad. W swoim menu mają największe polskie klasyki, od żurku i rosołu po śląską roladę i dewolaja.

HELLO BANGKOK – to cloud znanej knajpki Miski na Lea. W menu tajskie zupy (Tom Yam, Tom Kha Gai), spring rollsy (wege lub z krewetkami), Pad thai i Khao Pad – obydwa te danie w wariantach z tofu, kurczakiem, bądź krewetkami.

PANDE MIO PIZZA – nocna pizza włoska na krakowskim Kazimierzu to odpowiedź na zaostrzony ograniczeniami apetyt. W menu pizze mięsne (Kebab, Pan Boczek) i wegetariańskie (Cukinia, Burak Gruszka). Pande Mio działa od 21:00 do 2:00 w nocy.

TAJCZAN – jedzenie tajskie nigdy się nie nudzi. Wiedzą o tym twórcy Tajczana, którzy odpowiadają także za restaurację Carl&Bart. W swoim tajskim cloud kitchen przygotowali 4 rodzaje pad thaia, mnogość dań z ryżem i makaronem oraz tempury i tajskie zupy.

SOLNA 1 – elegancka restauracja przy Placu Bohaterów Getta działa obecnie jako piekarnia. Miejsce jest czynne codziennie, co oznacza, że nawet w niedzielę kupicie tu świeży chleb, bułki i słodkie wypieki.

Jakie cloud kitchen znacie? Dajcie nam znać w komentarzach na Facebooku!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o