Tydzień Kuchni Polskiej

wybrane restauracje w Krakowie: Kogel Mogel, Sławskowska 1, Albertina Restaurant & Wine, W Starej Kuchni, Trzy Rybki w Hotelu Starym, Kazimir, Restauracja u Borzanka i TA’AM w Hotelu M29.

WYDARZENIE

09 - 15 Listopad, 2020
Więcej szczegółów:

Tydzień Kuchni Polskiej – #wspieramygastronomię

Foodie R 6 listopada 2020

Jak co roku z okazji Święta Niepodległości w dniach 9 – 15 listopada MAKRO Polska organizuje wydarzenie „Tydzień Kuchni Polskiej”, w ramach którego promuje kuchnię polską. W tym roku akcji przyświeca dodatkowy cel  wsparcia gastronomii w trudnych czasach pandemii. „Tydzień Kuchni Polskiej” to część flagowego programu MAKRO “Polskie Skarby Kulinarne”, podczas którego każda z restauracji biorących udział w akcji  oferuje dania kuchni polskiej – dostępne w menu na wynos i w dostawie.  Do wydarzenia dołączyło  ponad 100 restauracji z sześciu regionów Polski: Krakowa, Poznania i Wielkopolski, Wrocławia i Dolnego Śląska, Trójmiasta i Pomorza, Warszawy oraz Warmii i Mazur.

W Krakowie  w akcji udział biorą: Kogel Mogel, Sławskowska 1, Albertina Restaurant & Wine, W Starej Kuchni, Trzy Rybki w Hotelu Starym, Kazimir, Restauracja u Borzanka i TA’AM w Hotelu M29.

Chcesz uczcić kulinarnie Dzień Niepodległości,  a jednocześnie wesprzeć krakowską gastronomię w czasie pandemii? Zamów danie kuchni polskiej w restauracji biorącej udział w akcji.

#wspieramygastronomię

Pełna lista restauracji dostępna jest na stronie MAKRO.

Partnerem artykułu jest MAKRO Polska. Źródło zdjęć: MAKRO Polska

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o