Placek Wolnica: nowa pizzeria na Kazimierzu

KF 25 października 2020

Na rogu Placu Wolnica i ulicy Krakowskiej ruszyła nowa pizzeria Placek Wolnica. Miejsce inspiruje się pizzą w stylu neapolitańskim, jednak obecnie nie zjecie tam klasycznej napoletany. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Placek Wolnica rozpoczął działalność w czwartek 22 października – w przeddzień ogłoszenia drugiego lockdownu polskiej gastronomii. Oznacza to, że po zaledwie dwóch dniach działalności, lokal musiał przejść na formułę „tylko na wynos”. Właściciele uruchomili również dostawy pizzy do domu.

Ponieważ pizza neapolitańska nie jest stworzona do podróżowania w kartonowym pudełku, główny pizzaiolo Placka zmienił recepturę ciasta i obniżył temperaturę w piecu. Pizza wyjeżdża do klientów w specjalnych wynosowych pudełkach z wywietrznikami, wylożonych warstwą folii aluminiowej.

Z założenia Placek Wolnica ma być miejscem na pizzę i piwo. Na miejscu czeka wielokran z piwami od Brokreacji. W menu znajdziecie przystawki takie jak focaccia z solą Maldon, rozmarynem i lardo (15 zł), deska serów (19 zł) i deska wędlin (19 zł). W głównym menu pizze klasyczne i pizze sezonowe. Sama Margherita dostępna jest tu w 4 wariantach – wegetariańska /bez parmezanu/, klasyczna z mozzarellą i parmezanem, wegańska z roślinną mozzarellą, a także w wersji z mozzarellą di buffala. Oprócz tego czeka Capricciosa, Diavola, Parma i kilka innych propozycji. Ceny wahają się od 18 zł za Marinarę, po 41 zł za sezonową pizzę z borowikami. Dopłata za pudełko na wynos wynosi 2 zł.

Ostatni punkt menu to desery: tiramisu, tort czekoladowy i Krem Karamel z solą Maldon.

Trzymamy kciuki!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o