Niebo w gębie, czyli Hawaje i Polinezja na Kazimierzu

KF 14 lipca 2020

Niekończący się remont ulicy Krakowskiej nie zniechęca lokalnych przedsiębiorców do otwierania przy tej ulicy nowych konceptów gastronomicznych. Przykład takich miejsc jak Nolio, Mr Broda czy Akita Ramen pokazuje, że mimo niesprzyjających warunków, mocne marki mają szansę na to, by działać z powodzeniem. Czy dołączy do nich ten najnowszy adres?

W miniony weekend przy Krakowskiej 20 otwarte zostało Niebo w Gębie – kantyna i bar z jedzeniem inspirowanym kuchnią Hawajów i Polinezji Francuskiej.

W Niebie w gębie zjemy oczywiście miski poke. Dostępne są one w trzech wariantach: z łososiem, kurczakiem tsukune oraz z wegańskim „tuńczykiem” zrobionym z arbuza. Wzrok przyciąga także instagramowy hot-dog z ośmiornicą, której macka wychyla się z podłużnej bułki. Niebo w gębie proponuje nam także tacos, w których marynowany łosoś łączony jest z różnymi owocami i sosem na bazie mango i awokado. W karcie pojawiają się także mule, krewetki, dorada, a nawet serca wołowe. Okazuje się także, że nawet Hawaje mają swojego kurczaka KFC.

Nie sposób nie wspomnieć o barze, który jest integralną częścią lokalu. Oprócz krótkiej karty hawajskich drinków na bazie ginu, wódki i rumu, możecie zamawiać klasyczne lub zupełnie fantazyjne koktajle według humoru. Te hawajskie podawane są w bardzo charakterystycznych naczyniach – nie będziemy psuć wam niespodzianki!

Byliście już w Niebie w gębie? Jesteśmy ciekawi waszych wrażeń!

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o