Prosto z Mostu – kuchnia polska w Podgórzu

KF 22 czerwca 2020

Przy samym Rynku Podgórskim lada moment otworzy się Prosto z Mostu. Restauracja powstaje w lokalu, w którym wcześniej mieścił się bar mleczny „Południowy”. Bar mleczny nie zniknął jednak z mapy Krakowa, lecz jedynie zmienił lokalizację – obecnie działa tuż za rogiem, przy ul. Celnej 4.

Prosto z Mostu stawia na kuchnię polską. W menu znajdziemy przystawki takie jak: tatar wołowy z jajkiem przepiórczym i majonezem z orzechów laskowych, śledź z wiśniami i majonezem piernikowym, klasyczne polskie zupy (np. żurek na maślance, rosół z perliczki czy barszcz czerwony z uszkami lub krokietem). Możemy także liczyć na duży wybór dań głównych, m.in. kotlet schabowy z kością i puree ziemniaczanym, eskalopki cielęce z kopytkami w sosie cytrynowo- tymiankowym, sznycel wieprzowy z puree ziemniaczanym.

Na miejscu lepione będą także pierogi (ruskie, z perliczką, z kaczką i soczewicą, z kapustą i grzybami). A jak pierogi, to także gołąbki z sosem pomidorowym oraz placek ziemniaczany z policzkiem wołowym lub ze śmietaną.

Jeżeli po tym wszystkim będziecie mieli jeszcze miejsce na deser, Prosto z Mostu przygotuje dla Was zapiekane owoce z kruszonką i lodami, bezę z bitą śmietaną i owocami oraz sernik z miodem i sosem malinowym.

Wieczorami spodziewać możemy się formuły „talerzykowej”, czyli zakąsek do alkoholu. W dni powszednie dostępna będzie zmieniająca się codziennie oferta lunchowa.

Szefem kuchni w Prosto z Mostu został Paweł Kibart – kucharz znany m.in. z telewizyjnego programu Top Chef, w którym gotował aż do półfinału. Kibart pracował w Hotelu Bristol, był szefem kuchni w Sinnet Club. Posiadał własną restaurację Zest by Kibart, pracował jako Ex. Head Chef w restauracji The Grill Erbil w Iraku, był szefem kuchni restauracji Genesis w Warszawie.

Prosto z Mostu planuje oficjalne otwarcie dla gości w sobotę 27 czerwca, ale kuchnia będzie pracowała już od środy 24 czerwca – to dobra informacja dla wszystkich, którzy lubią jako pierwsi sprawdzać nowe miejsca!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o