Świeżo upieczona już wkrótce upiecze nam chleb!

KF 18 kwietnia 2020

Nie wszystkie miejsca zamykają się w tym trudnym czasie – dla niektórych jest to szansa rozwoju, dokładniejszego przemyślenia swojego biznesu i wystartowania z planem przypiętym na ostatni guzik! Właśnie taka ma być Świeżo Upieczona – Piekarnia Rzemieślnicza. 

To marka stworzona przez dwie dziewczyny – Olę i Marlenę. Obydwie od dawna związane z jedzeniem, traktują je jako swoją pasję. Ola zarządza stroną techniczną – wypiekiem, a Marlena logistyką i obsługą klienta.

Ich misją jest przywrócenie smaków dzieciństwa – chleba na zakwasie, robionego ze zdrowych, naturalnych produktów. Chcą działać lokalnie i karmić najbliższe dzielnice.

Ale, co u nich kupimy? Chleby na zakwasie z dodatkami (kasze, płatki zbożowe, bakalie i ziarna), cynamonki, kardamonki i drożdżówki z sezonowymi owocami. Dostępna będzie również kawa na wynos i na miejscu. Stawiają na lokalne składniki, zimną fermentację i zero waste.

Otwarcie piekarni jest planowane na maj/czerwiec. Mieścić się będzie na Grzegórzkach, na ul. Cystersów. Będziemy śledzić na bieżąco poczynania dziewczyn! 

Zdjęcia: materiały prasowe piekarni. 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o