Na Pole

Solna 1Stare Podgórze, Kraków

fine dining, restauracja

Więcej szczegółów:

Koniec restauracji Na Pole. Co dalej przy Solnej?

KF 27 grudnia 2019

Nie minęło pół roku od momentu, gdy poinformowaliśmy Was o głośnym otwarciu restauracji Na Pole. Odważny, jak na Kraków, autorski koncept szefa kuchni Damiana Wajdy wzbudził duże zainteresowanie w środowisku krakowskich foodies. Sam szef kuchni przeprowadził się do Krakowa z Warszawy, gdzie wcześniej odpowiadał za cieszącą się dobrymi opiniami kuchnię w Bistro Pod Sowami. Na swoje autorskie miejsce w Krakowie wybrał Stare Podgórze – dzielnicę postrzeganą jako „następny Kazimierz”, miejsce z potencjałem, które w ostatnich dwóch latach przeżywa prawdziwy kulinarny rozkwit. Przypomnijmy, że tylko w 2019 roku po „drugiej stronie Wisły” powstały takie miejsca jak Massolit Bakes, Wietnam, Madras Bistro, Miro Winiarnia, Pierogarnia Tbilisuri, Bistro Durum, Yatai Sushi Otsumami Bar, Ramen People i Pan Kimbap, a w ślad za nimi do startu szykują się kolejne.

Jednym z nich było otwarte 30 lipca Na Pole, które zaskakiwało odważną formułą menu degustacyjnego za 89 zł i obszerną kartą ponad 150 win podawanych na kieliszki. Dziś w dużym lokalu przy Placu Bohaterów Getta coś się dzieje – w środku trwa remont, lecz nie jest to tylko zmiana dekoracji. W grudniu, w niecałe sześć miesięcy od otwarcia, koncept Na Pole zakończył działalność. 

W tym samym miejscu powstaje teraz nowa restauracja. Jak się dowiedzieliśmy, zostanie otwarta w dniu 4 stycznia 2020 i będzie się nazywała Solna 1. Co nas czeka w nowej odsłonie? Z pewnością zmieni się szef kuchni.

Czekamy na więcej informacji!

 

1
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominika
Gość
Dominika

Czy już wiadomo co powstało w miejscu restauracji Na Pole?